“Huawei’in Geçici İhracat Lisansı 90 Gün Daha Uzatılabilir”

ABD VE ÇİN Hükümetlerinin Hafta Sonu Bu Konuyu Görüşmeleri Bekleniyor.

Geçtiğimiz Mayıs Ayında ABD hükümeti, Huawei’ye ve iştirakçilerine Çin Hükümeti lehine casusluk yaptığı iddiaları gerekçesiyle ABD şirketleriyle ticaret yapma(teknolojik ürün ve hizmet alımı) ambargosu getirmişti. Fakat Huawei’in hali hazırda bulunan akıllı telefon ve hücresel altyapı müşterilerinin mağdur edilmemesi için şirkete 90 günlük bir muafiyet tanımıştı.

Reuters’e konuşan kaynaklara göre 19 Ağustos Pazartesi sona erecek bu muafiyetin, ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında yapılması beklenen görüşmenin ardından uzatılması öngörülüyor.

29 Haziran’ da gerçekleştirilen G20 zirvesi sırasında ABD Başkanı Donald Trump Huawei üzerindeki yaptırımlarının hafifletilmesinden bahsetmesine rağmen şirketin tam olarak “kara liste” den çıkarılmadığı anlaşılmıştı.

ABD hükümeti tarafından aleyhinde edilen “casusluk” iddialarını defalarca yalanlayan Huawei, en son The Wall Street Journal’da yayınlanan raporda “Afrika hükümetlerine kendi vatandaşları üzerinde casusluk konusunda yardım ettiği” iddialarını da yalanlamıştı.

Görüşmelerin sonunda olumsuz bir sonuç çıkması halinde Çin’in misillemesinin nasıl olacağı da merak konusu. Zira geçmişte Çin ticaret savaşının tırmanması halinde ülkesinde iPhone satışlarını engellemekle tehdit etmişti.