ABD’DEN YENİ HUAWEİ AÇIKLAMASI

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı 46 Huawei iştiraklerinin daha kara listeye aldığını açıkladı. Bu yeni eklenen kuruluşlarla birlikte Çin devi Huawei’e bağlılığı yüzünden ABD tarafından kara listeye alınan kuruluşların sayısı 100’ü geçmiş oldu.

Bakanlık ayrıca yine aynı açıklama ile birlikte Huawei’e tanıdığı ve 19 Ağustos itibariyle sona eren geçici ihracat lisansının süresinin de 90 gün daha uzatıldığını belirtti.

Ticaret Bakanı Wilbur Ross; Tüketicileri Huawei’nin ürünlerinden uzaklaşmaya teşvik etmeye devam ederken, herhangi bir aksaklığı önlemek için daha fazla zaman gerektiğinin farkındayız. Aynı zamanda, Huawei ve iştiraklerinin Geçici Genel Lisans koşullarını ihlal etmemesini sağlamak için sürekli olarak çalışıyoruz. ” açıklamalarında bulundu.

Huawei uzun zamandır ABD tarafından Çin Hükümeti lehine casusluk yapma iddialarıyla suçlanıyordu. Ve yine son zamanlarda Afrika devletleri üzerinden dönen casusluk iddialarında da yine Çin elektronik devinin adı geçmişti. Şirket her ne kadar yalanlasa da Çin Hükümeti ile ilişkilerinin de ışığında bu tür endişelerden dolayı ABD tarafından kara listeye alınmıştı.

Amerikan yazılım ve donanımına erişimin kaybedilmesi, şirket üzerinde yıkıcı bir etkiye neden olabilir. Bilhassa, Huawei geçenlerde HarmonyOS’u açıkladı. Yeni mobil işletim sistemi henüz Android’in yerini alamadı, ancak birçoğunun Google’a bağımlı olmamak için uzun vadeli bir stratejinin parçası olduğuna inanılıyor.

Kaynak: https://techcrunch.com/2019/08/19/us-commerce-department-adds-46-huawei-affiliates-to-entity-list/